25 raksturīgākās siltumsūkņu problēmas!
25 raksturīgākās siltumsūkņu problēmas!
- Saskaņā ar Eiropas Savienības normatīviem cirkulācijas sūkņus neņem vērā nosakot siltumsūkņu efektivitāti.
- Nelielas kļūdas, kas pieļautas uzstādot situmsūkni var samazināt tā efektivitāti līdz 50%.
- Augsta iekārtu cena – salīdzinājumā ar jebkuru citu apkures veidu!
- Ja netiek izmantota „laika apstākļu” automātika, tiek uzstādīta siltumu akumulējoša tvertne (siltuma akumulators). Tāda pieslēgšanas shēma samazina ekspluatācijas COP par 30% - 40%. (COP krītas!)
- Ņemot vērā siltumsūkņa konstruktīvās īpašības tam „nepatīk” augstas temperatūras apkures sistēmā – siltumsūkņa efektivitāte krītas. (COP krītas!)
- Siltumsūkņa izmaksu atmaksāšanās termiņš vismaz 10 gadi. Šī termiņa laikā Jums nav iespējas modernizēt sistēmu un Jūs esat spiesti veikt augstus kapitālos ieguldījumus.
- Siltumsūkņa kontūra lietošanas laikā notiek tā saldēšana, līdz ar to arī krītas efektivitāte , jo samazinās akumulēta (savāktā) siltuma temperatūra. (COP krītas!)
- Tehniskajos datos norādītais LK (lietderības koeficents) tiek iegūts „ideālos” laboratorijas apstākļos. Ekspluatācijas LK parasti ir zemāks par 8 - 10% no tehniskajos dokumentos norādītā. (COP krītas!)
- Nepieciešama „laika apstākļu” automātika, jo bez tās siltumsūknis iz mazefektīvs.
- Ir noteikti darba režīmi un situācijas kad siltumsūkņi nav spējīgi apkurināt visu platību! Jebkurā gadījumā būs nepieciešams uzstādīt papildus apkures ierīces!
- Pat iegūstot siltumsūkni bezmaksas (siltumsūkņa cena sastāda tikai trešo daļu no visa siltumsūkņa mezgla vērtības), Jums vēl nāksies šķirties no lielas naudas summas, lai to pieslēgtu (vai Jūs vēlaties būt celtniecības kompāniju un siltumsūkņu ražotāju investors?).
- Kad uz siltumsūkņa radiatora uzsalst ledus (tas apledo), siltumapmaiņas ar gaisu virsma manāmi samazinās – gandrīz par 21 reizi. Aptuveni par tik pat samazinās arī siltumapmaiņas intensivitāte. (COP krītas!)
- Radiatora atsaldēšanai ir nepieciešamas laiks un jauda, kas arī samazina kopējo efektivitāti. (COP krītas!)
- Pie paaugstināta gaisa mitruma radiatora apledošana notiek ļoti intensīvi (īpaši aktuāli piejūras reģioniem).
- Pie kapitāliem siltumsūkņa uzstādīšanas ieguldījumiem būtu korekti pievienot arī tēriņus, kas saistīti ar pāreju uz pazeminātas temperatūras apkures sistēmu (silto grīdu ierīkošana, papildus radiatori vai esošo maiņa uz lielākiem un jaudīgākiem). Visbiežāk šī problēma tiek noklusēta!
- Lai novērstu ilgstošu zemes siltummaiņa kontūra (loka) apsalšanu ir jāatslēdz viens no paralēli uzstādītiem kolektoriem. Līdz ar to palielinās nepieciešamā zemes kontūra apjoms un līdz ar to arī cena vismaz 2 reizes.
- Paaugstinātas apkures sistēmas izmaksas tiek iekļautas tāmē jau projektēšanas stadijā. Tas nozīme – palētinājums nav iespējams (ja to sola, tad tas ir apmāns)!
- Siltumsūkņu atsaldēšanas cikls var ieslēgties ļoti bieži, tas stipri samazina siltumsūkņa efektivitāti un var būt iemesls pazeminātai temperatūrai telpās. (COP krītas!)
- Reālais COP pie temperatūras radiatoros +50°C – 1,7! Lielākā daļa siltumsūkņu ražotāju norāda vairāk par 2,0 (avots – Kanādas dabas resursu departaments). (COP krītas!)
- Siltumsūknim jābūt aizsargātam no vēja un jāseko, lai nenotiek jau izmantotā gaisa recirkulācija. Drenāžai jābūt pieslēgtai pie iekšējās kanalizācijas. Siltumsūknim jāatrodas ārā, nodrošināt pilnīgu siltumtrases izolāciju bez siltumzudumiem nav iespējams. Ventilatori un kompresori izdala skaņu un vibrāciju. Nepieciešams speciāls paliknis. Šis vēl nav pilns problēmu uzskaitījums...
- Nepārtraukts iekšējā bloka ventilatora darbs (ja darba režīms uzstādīts manuāli) var samazināt siltumsūkņa efektivitāti. (COP krītas!)
- Filtru un siltummaiņu stāvoklis ir ārkārtīgi svarīgs siltumsūkņa ražībai un darba resursam. (COP krītas!)
- Filtri jāpārbauda reizi mēnesī, ražības un slodzes samazināšanās var novest pie kompresora salūšanas. Regulāri ir jāpārbauda arī ventilatora ātrums un siksnu spriegojums.
- Ja zem +10°C temperatūra nokrītas vēl vismaz par diviem grādiem – efektivitāte krītas uz vienu vienību. Tas nozīmē, ka pie +6°C COP būs 1! Kāda tad ir jēga veikt tādus kapitālos iegudījumus?
- Pats galvenais! Pieņemsim – āra temperatūra +3°C (vai vēl aukstāk) un relatīvais gaisa mitrums 95%. Tas nozīmē, ka ārā ir auksti, apmācies un mitrs. Šādā gadījumā nepieciešams maksimāls siltuma daudzums, bet siltumsūknis vai kondicionieris var dot tikai mazu daudzumu siltuma, salīdzinājumā ar savu nominālo jaudu, jo tas apledo! Tātad, kad nepieciešamība siltumā ir visaugstākā jākurinās ar citiem situma avotiem. Savukārt kad nepieciešamība situmā ir vismazākā – darbā stājas dārgais sitmsūknis.
- Kādu jaudu šī ierīce spēs dot telpā ja ārā ir -3°C, iet mitrs sniegs un līdz ar to gaisa mitrums ir 100%?
- Cik tas patērē elektroenerģijas no elektrotīkla šādos apstākļos?
Pēc visa augstāk minētā būtu loģiski veikt aprēķinus – sadalīt siltumsūkņa cenu ar uzstādīšanu uz auksto dienu skaitu tā garantijas termiņa laikā.
Vai nav izdevīgāk apkurināt telpu ar ekonomisku, ērtu un klusu jonu katlu?