Bieži uzdoti jautājumi par hermētiķi GUĻBŪVE
Vai var izmantot hermētiķi guļbūvēm uzreiz pēc guļbūves vai koka ēkas no baļķiem vai brusām uzbūvēšanas?
Koka ēkas bieži tiek būvētas no nepietiekoši žāvētiem kokmateriāliem un tādēļ tie vēl turpmākos dažus gadus turpina žūt un nosēsties. Tādēļ iesakām hermetizēt koka ēkas šuves pēc vismaz 2 gadiem (atkarībā no baļķu stāvokļa un apkārtējās vides apstākļiem). Hermētiķis ir ļoti elastīgs un spēj kompensēt šuvju deformāciju (kustēties kopā ar koksni un izplesties) arī gadījumā, ja baļķi noslīd viens no otra vai stūros savērpjas.Praktiski tas pats notiek arī no brusām būvētajās koka karkasu ēkās. Ja jums nav iespējas nogaidīt ar hermētiķa guļbūvēm izmantošanu, jūs varat spraugas pieblīvēt uzreiz un pēc dažiem gadiem nepieciešamības gadījumā veikt plaisu remontu.
Ja, būvniecība veikta, izmantojot sausu koksni (žāvētus baļķus vai brusas), spraugas starp baļķiem var hermetizēt/siltināt uzreiz pēc būvniecības darbu pabeigšanas. Starpbaļķu šuvju hermetizēšanu rekomendējam veikt pirms virsmas apstrādes ar jebkādiem klājumiem. Iepriekšēja šuvju virsmas gruntēšana ar lineļļas grunti GUĻBŪVE nepieciešama tikai gadījumā, ja ar hermētiķi tiek apstrādāta labi iesūcoša koksne.
Kāpēc ir nepieciešams hermetizēt plaisas baļķos vai spraugas starp tiem?
Ir daudz iemeslu, kāpēc siltinot koka ēkas, ir nepieciešams izmantot hermētiķi.
Guļbūves vai koka ēku šuvju, plaisu hermetizēšana uzlabo to termoizolācijas īpašības, nodrošina brusu un baļķu aizsardzību pret mitrumu (lietus, sniegs) un novērš labvēlīgas koksni bojājošu kukaiņu attīstības un dzīves vietas. Pareiza hermētiķa izmantošana pagarina ēkas kalpošanas mūžu, taupa enerģiju (uzlabo siltumizolāciju) un novērš problēmas, kas rodas kukaiņu sabojātas koksnes dēļ.
Vai ir nepieciešams izmantot šuvju atdures – vilnu, linu, blīvējuma materiālus vai auklas?
Šuvju atdure nodrošina nepieciešamo lielo plaisu, šuvju aizpildīšanu un pienācīgu šuvju sagatavošanu apstrādei ar hermētiķi.Vēlams, lai hermētiķis tiktu nostiprināts tikai divos šuves/plaisas vietas punktos un to vidusdaļa brīvi izplestos un kompensētu deformāciju. Šī nepieciešamā nosacījuma izpildi nodrošina ar elastīgas šuves atdures (piemēram, aitu vilna) palīdzību, pie kuras hermētiķis nevis pielīp klāt, bet gan brīvi kustās ap to. Vēl viena šuvju atdures izmantošanas priekšrocība ir hermētiķa patēriņa samazināšana, kas nodrošina materiālu un finanšu ekonomiju.
Tomēr pati šuves atdure (piemēram aitu vilna vai lina aukla) nevar aizvietot hermētiķi. Ir nepieciešams ievērot pareizu hermētiķa kārtas biezumu, kas uzklāta uz šuves aizpildīšanas materiāla (atduras). Hermētiķa kārtas biezums ir atkarīgs no kopējā šuves vai salaiduma vietas augstuma un dziļuma.
Bieži pieļaujama kļūda – pārāk plāna hermētiķa kārta uz blīvējamā materiāla (atduras), kas pēc izžūšanas atkārto atdurai izmantotā materiāla kontūru/formu un attiecīgi uz tā rodas plaisas. Blīvējamais materiāls nav obligāts vietās, kur šuves, plaisas vai salaiduma vietas platums nepārsniedz 1cm. Hermetizējot šādas šuves var izmantot tikai hermētiķi.
Vai mastiku ir labāk izmantot pirms ēkas krāsošanas vai pēc tās?
Hermētiķi labāk uzklāt tieši uz koka, pirms tas tiek apstrādāts ar koksnes krāsām vai piesūcināšanas līdzekļiem. Izņēmums – stipri iesūcoša koksne, to nepieciešams iepriekš gruntēt ar lineļļas grunti GUĻBŪVE.Taču praksē ne vienmēr ir iespējams nodrošināt neapstrādātu šuves virsmu, jo lielākajai daļai ēku virsma jau ir pārklāta ar noteiktām vielām, līdzekļiem vai krāsām (piemēram uz lineļļas bāzes). Tāpēc piedāvājam rekomendācijas, kas palīdzēs noteikt, vai virsma ir piemērota hermētiķa guļbūvēm uzklāšanai:
- ja koka virsma ir pārklāta ar antiseptiķiem vai koksnes aizsardzības līdzekļiem (STAFOREST, STAFEKS, LOG GUARD u.tml.) tā saglabā savu hidroskopiskumu un ir piemērota hermētiķa kokam uzklāšanai. Izņēmums ir antiseptiķi, kas rada plēvīti uz koka.
- ja virsma ir pārklāta ar dabīgajām eļļām vai lineļļas krāsām (lineļļas krāsa-beice NATURA), kas iesūcas koksnē, neradot uz tās plēvīti, tie neietekmē hermētiķa uzklāšanu šuvē vai plaisā. Ja tiek plānota minēto materiālu uzklāšana, rekomendējam hermētiķi uzklāt pirms to lietošanas.
- nerekomendējam hermētiķi izmantot uz koka, kas noklāts ar vasku vai laku un tamlīdzīgiem materiāliem (piemēram, alkīdus vai akrilātus saturošas krāsas), kas veido plēvīti uz koksnes virsmas un nepieļauj tiešu hermētiķa kontaktu ar koksnes virsmu.
- lai pārliecinātos par šuves virsmas piemērotību, iesakām veikt izmēģinājumu uzklājot hermētiķi vienai plaisai vai šuvei un pēc 3 nedēļām pamēģināt to atdalīt no koksnes. Ja hermētiķi var viegli noņemt kopā ar klājuma plēvīti no koka, tad šuves vietu ir nepieciešams attīrīt līdz tīrai koka virsmai.
- nerekomendējam hermētiķi uzklāt uz citām mastikām vai špaktelēm, kas slikti nostiprinātas plaisās vai daļēji atdalās no koksnes virsmas, šādos gadījumos plaisas nepieciešams attīrīt no vecās mastikas vai špakteles.
Kāds šuves/salaiduma vietas platums ir vispiemērotākais?
Optimālais šuves vietas platums ir atkarīgs no šuves vai plaisas stāvokļa, izmatoto brusu vai baļķu diametra un citiem faktoriem.Svarīgs faktors ir mājas vecums, ēkas izžūšanas un nosēšanās pakāpe. Jo mazāks ir baļķu vai brusu diametrs, jo mazāks nepieciešams hermētiķa šuves vietas augstums. Ēkām, kurām vidējais baļķu diametrs ir no 25 līdz 30 cm, ieteiktais šuves augstums ir līdz 2,5cm. Hermetizējamās šuves augstums atkarīgs no šuves dziļuma. Optimālais šuves vietas dziļums ir aptuveni viena trešā daļa no tās augstuma.
Kādu mastikas krāsu izvēlēties?
Hermētiķis baļķu ēkām GUĻBŪVE tiek piedāvāts pieprasītākajos toņos. Nepieciešamības gadījumā hermētiķa tonis var būt koriģēts ar lineļļas krāsu NATURA. Biežāk sastopama hermētiķa toņa izvēle – atbilstošs baļķu krāsas gammai, bet par 1-2 toņiem tumšāks.Kādi laika apstākļi ir piemēroti mastikas lietošanai?
Pirms mastikas uzklāšanas rekomendējam iepazīties ar laika prognozi dažām turpmākajām dienām. Guļbūves hermetizēšanai piemērota temperatūra, kas nav zemāka par +5°C.Faktori, kuri ietekmē mastikas guļbūvju šuvēm izžūšanu – gaisa temperatūra un mitrums, vējš un virsmas spēja uzsūkt mitrumu, šuves augstums un dziļums, hermētiķa uzklāšanas metode.
Pēc hermētiķa uzklāšanas to nepieciešams dažas stundas aizsargāt no tiešas lietus un saules iedarbības, kas var izraisīt pārāk ātru ūdens iztvaikošanu no hermētiķa plānajām kārtām un nelielu plaisu parādīšanos. Normālos apstākļos hermētiķis 4-6 stundu laikā veido ūdensizturīgu virsmas plēvi, pilnībā izžūst 24 stundās. Vismaz nedēļu nevajadzētu hermētiķi pakļaut temperatūrām, kas ir zemākas par 0°C. Galīgās īpašības visā apjomā hermētiķis iegūst pēc aptuveni 1-3 mēnešiem no uzklāšanas brīža.